reklama

O metale v Iráne a pod.

Cez víkend som si ako pravoverný metalový fanúšik pozrel dokument s názvom Global Metal. O metale v Japonsku, Indonézii, Čine, krajinách Blízkeho východu a podobne. Ak si odmyslíme záchvaty smiechu pri pohľade na davy očami gúľajúcich Japončíkov, ktorí sú smiešni bez ohľadu na to, či chcú alebo nie alebo dlhovlasých Indov, ktorí vyzerali ako účastníci koncertu Metalindy na Luníku IX pred pätnástimi rokmi, na počudovanie pre mnohých, ktorí si myslia, že metal vo všetkých svojich formách je len zlo a nepokoj vyvolávajúci rachot, priniesol tento dokument aj mnohé výpovede, po ktorých mrazilo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Paradoxne, najviac mrazilo v krajinách, kde by to človek vzhľadom na podnebie nečakal. To, aké problémy majú mladí ľudia v blízkovýchodných krajinách len preto, že si obliekli tričko svojej obľúbenej kapely, mi totiž pripomenulo roky aj u nás len relatívne nedávno minulé. Aj keď, chválabohu, tieto doby ma o chlp minuli.

Posúďte – je normálne, ak Vás odchytí náboženská polícia práve kvôli tričku? V Saudskej Arábii áno.

Je normálne, ak Vás policajti chytia a ostrihajú Vám vlasy, lebo podľa tých vlasov sa pozná satanista? V Libanone je to zjavne hlavný poznávací znak satanistu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A aspoň trochu odľahčene – je normálne, ak po tom, čo sa nakoniec povolí metalový koncert, chudáci ľudia musia sedieť a podľa možnosti nie veľmi tlieskať? Hudba totiž vyvoláva emócie – nech už sú akéhokoľvek druhu – a tie sú škodlivé. Vitajte v Teheráne.

Na druhej strane – redaktor robil rozhovor s dvomi pánmi oblečenými v klasickom arabskom šate vo veku 35-40 rokov, z ktorých si jeden brnkal na gitaru s logom Iron Maiden (!!!). Bol to jeden z pohľadov, ktorý by človek nikdy nečakal. A boli tam prezentované názory, pokrokové, rozvážne a múdre, ktoré by možno človek taktiež nečakal. Mimochodom, páni boli z Abú Dábí, zjavne jedinej bašty normálnosti na Blízkom východe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Iste, mnohí si povedia, že v takých krajinách sa človek diviť nemôže. Iné príklady? Izraelská kapela Melechesh sa musela kvôli problémom s konzervatívnou náboženskou obcou odsťahovať z krajiny. Legendárna kapela Cannibal Corpse nemôže predávať v Nemecku svoje prvé tri albumy a ani naživo prezentovať naživo skladby z týchto albumov. Kvôli mimoriadne akčnej kresťanskej aktivistke, ktorá mala pocit, že tieto albumy sú mimoriadne nebezpečné pre mládež (mimochodom, Cannibal Corpse aspoň pasívne poznajú všetci, ktorí videli film Zvierací detektív – len málokto však vie, že kapelu si vybral ako veľký fanúšik death metalu sám Jim Carrey). Tá istá mimoriadne agilná a inteligentná aktivistka dosiahla v Nemecku zákaz piesne s názvom Opium od ďalšej legendy Moonspell. Vraj propaguje drogy, aj keď bola napísaná na motív niekoľko storočí starej portugalskej básne. A iste si ešte mnohí pamätníci živo vybavia pochod vystrašených babičiek proti diablom z Black Sabbath. Na našom krásnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Držím tým chlapcom a dievčatám v Iráne, Saudskej Arábii, Egypte a inde prsty. Je mi veľmi sympatické, že sa nevzdávajú toho, čo majú radi, ani keď vedia veľmi dobre, že za to môžu skončiť v base. Ľudská hlúposť je totiž schopná nepredstaviteľných vecí.

Ešte dobre, že istý pán ukrývajúci sa pod menom Black Emperor Jogezai žije a tvorí so svojim one-man black metalovým projektom v pakistánskom Balúčistáne. Aj keď asi ani teraz nelíže med, v krajine jeho predkov (Afganistan) by mu isto išlo o krk.

Pavol Kuspan

Pavol Kuspan

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Homo homini lupus. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu